Rakstura iezīmes

Saskaņā ar demogrāfisko datu avotu: Starptautiskā datu bāze (sīkāka informācija: https://www.16personalities.com/country-profiles/latvia), salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, respondenti no Latvijas, visticamāk, būs:

  • … nedaudz vairāk intraverti
  • … vairāk intuitīvi
  • … nedaudz vairāk nemierīgi

Komunikācijas veidi

Latvieši atšķiras viens no otra. Latviešiem parasti ir ļoti spēcīga telpas izjūta, un parasti tas atrodas pāris metru no citas personas. Attālums var būt vēl lielāks, runājot ar svešiniekiem. Katra cilvēka komforta līmenis ar pieskārienu un viņu izvēle personiskajai telpai atšķiras. Saskare ar acīm ir svarīga, bet ne obligāti kā cilvēka uzticamības rādītājs. Latvieši ne vienmēr uzturēs pastāvīgu acu kontaktu, bet nejutīsies ērti, ja persona atsakās vai nevēlas kontaktēties ar acī,

Parasti ar rokām (rokasspiediens) sasveicinās, gan vīrieši, gan sievietes. Saskaņā ar etiķetes noteikumiem vecākais (vai sieviete) ir pirmais, kurš pasniedz roku rokasspiedienam, bet visbiežāk šis noteikums netiek ievērots. Dažos gadījumos, it īpaši starp intelektuāļiem un māksliniekiem, vīrieši un sievietes viens otru skūpsta uz vaigu (reti abos vaigos). Runājot, vīrieši parasti nepieskaras citiem vīriešiem. Šis noteikums attiecas arī uz saskarsmi starp vīriešiem un sievietēm.

Ir daži žesti, kuri tiek uzskatīti par nežēlīgiem (atkāpjoties no rādītājpirksta, neatlaidīgi norādot uz kādu). Latvieši salīdzinoši nelielā mērā izmanto žestus, un reizēm var atrast daudz žestu, kas traucē vai pat kaitina. Latvieši apzinās, ka citu kultūru cilvēki izmanto vairāk žestu. Normāls ir balss un tiešuma tonis. Varbūt latviešu unikālā iezīme ir viņu rezerve. Šī rezerve var būt pilnīgi satraucoša tiem cittautiešiem, kuriem ir tendence būt smaidošu un mazu(nelielu, īsu)  runu pilna. Latvieši parasti neiesaistās neielielās sarunās ar citiem cilvēkiem, kurus viņi labi nezina, un viņi nejūtas neērti par ilgu klusēšanu sarunās ar svešiniekiem.

Etniskā piederība

Latvijas sabiedrībai savā ziņā mazliet ir svarīga etniskā piederība, jo tajā ir liels etnisko krievu sastāvs, kas nevēlas pieņemt brīvu un neatkarīgu Latvijas Republiku. Šī ir viena no jomām, kurā būtu jāizvairās no diskusijām. Etniskums latviešiem joprojām ir sarežģīts jautājums. Padomju laikā krievi tautības cilvēki atradās augstajos amatos un bija noteicošākie visās dzīves jomā. Lielākā daļa gados vecāku krievu nekad nav iemācījušies latviešu valodu, neskatoties uz to, Latvijas valdība cīnās ar šo jautājumu, ieviešot stingrus pilsonības likumus, kas prasa labas latviešu valodas zināšanas un vienlaikus izdalot līdzekļus, lai nodrošinātu krievu tautību pilnvērtīgi integrāciju sabiedrībā un latviešu valodas mācību kursu organizēšanu.

Kopīgā vēsture ir radījusi vairākas pretrunas starp latviešiem un krieviem. Tā kā krievi bija tik dominanti, latvieši savā ikdienas vārdnīcā ir iekļāvuši vairākus krievu vārdus. Turklāt ir daudzi “ārzemju latviešu”, kuri padomju laikā emigrēja uz vairākām valstīm, tostarp Kanādu, Austrāliju un ASV. Ārzemju latvieši pirmajos neatkarības gados masveidā atgriezās Latvijā. Ir daudzi piemēri ārzemju latviešiem, kuri Latvijā veiksmīgi ieguva jaunu dzīvi un neapšaubāmi veicinājuši jaundzimušās nācijas atjaunošanos. Līdz ar faktisko divkopienu sabiedrību un pastāvošo hibrīdkaru, Latvijas sabiedrība nosacītā veidā, īpaši vēsturisko notikumu interpretācijā, ir sadalīta divās frontēs.

Attiecību veidošana

Attiecībām jābūt sirsnīgām, bet personisko attiecību nozīme ir atklāts jautājums, un tas būs atkarīgs no apstākļiem un individuālās situācijas. Nav svarīgi, cik svarīgi ir veidot personiskas attiecības ar galvenajiem kolēģiem vai klientiem. Varbūt tāpēc, ka Latvija ir tik maza valsts, lielākā daļa cilvēku vis laiku dzīvo vienā un tajā pašā laikā.

Draudzība un lojalitāte Latvijā tiek augstu vērtēta. Var paiet kāds laiks, lai iegūtu īstu draudzību, bet tiklīdz jums tā būs, draudzība būs ļoti dziļa un ilga. Latvijas draugi bieži ļoti iesaistīta viens otra savā privātā dzīvē. Labākais veids, kā integrēties latviešu dzīvē gan darba, gan privātajā, ir sākt veidot draudzību. Iespējams, ka būs jāuzsāk draudzība, jo daudzi latvieši būs pārāk kautrīgi to uzsākt. Uzaicināt kādu uz kafiju, lūgt padomu, doties uz operu vai kino ir ļoti labs veids kā var dibināt draudzību. Ja tiks izveidotas draudzīgas saiknes ar cilvēku, visticamāk jūs iepazīstinās ar ģimeni un draugiem, tādējādi jūs iekļausieties konkrētā cilvēka dzīves sociālajā lokā.

Starpkultūru komunikācija un apģērbs
(pēc sezonas, īpašiem gadījumiem)

Latvieši ir atvērti starpkultūru komunikācijai, tomēr būtisku šķērsli var radīt angļu valodas zināšanu trūkums. Vēsturiski, Latvijai atrodoties  Padomju Savienības sastāvā, sabiedrība dzīvoja aiz “dzelzs priekškara”, kas, iespējams, varētu traucēt, tai skaitā, starpkultūru dialoga veidošanā.

Latvijas laika apstākļi ir ļoti svārstīgi – varbūt ļoti karsta, sausa un tajā pašā laikā auksta un lietaina vasara, tāpat ziemā var būt ļoti auksts, sniegoti un salīdzinoši silti un lietaini. Pirms atstāt māju vai plānot ceļojumu, vienmēr ir ieteicams pārbaudīt laika apstākļus, piemēram, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā: https://www.meteo.lv/

image_pdfimage_print
Scroll Up