Culture | Kultūra

Noderīgas saites

Latvijas karte
(avots: https://www.ezilon.com/maps/europe/latvia-maps.html)

Ziņas par Latviju

Latvijas Republika ir valsts Ziemeļeiropā, Baltijas jūras austrumu krastā. Tā ir viena no trijām Baltijas valstīm un ir Eiropas Savienības dalībvalsts. Valsts galvaspilsēta ir Rīga. Ziemeļos Latvija robežojas ar Igauniju, austrumos – Krieviju, dienvidaustrumos – ar Baltkrieviju, bet dienvidos – ar Lietuvu. Rietumos to apskalo Baltijas jūra, savukārt ziemeļos – Rīgas jūras līcis. Latvijas platība ir 64 589 km2,iedzīvotāju skaits 2016. gada 1. janvārī bija 2 144 763. Apmēram 60% no iedzīvotājiem ir latvieši, bet no pārējiem iedzīvotājiem lielākā daļa ir krievi. Latviešu valoda ir oficiālā valsts valoda. Dominējošā reliģija ir kristietība (galvenokārt luterisms, katoļticība un pareizticība). Saskaņā ar Latvijas Satversmi valsts teritoriju sastāda Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale. Pie kultūrvēsturiskajiem novadiem pieskaita arī Sēliju. Lielākās pilsētas pēc iedzīvotāju skaita ir Rīga, Daugavpils, Liepāja, Jelgava, Jūrmala, Ventspils un Rēzekne.

Latvija ir unitāra daudzpartiju republika. Latvijas pamatlikums ir Satversme. Latvijas parlamentu (Saeimu) uz četriem gadiem ievēl vispārējās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās un proporcionālās vēlēšanās.

Aizvēsturē Latvijas teritoriju apdzīvoja baltu un Baltijas somu ciltis. Kopš 9. gadsimta Kurzemē un Daugavas baseinā pastiprinājās vikingu ietekme, kuri to izmantoja kā daļu no ceļa no varjagiem uz grieķiem. Jau pirms 11. gadsimta Latvijas austrumu daļā nostiprinājās Austrumu kristietība un izveidojās Jersikas un Kokneses valstis. 12. un 13. gadsimtā Livonijas krusta karu rezultātā Latvijas teritorijā tika izveidota Livonijas Konfederācija un iedzīvotāji pievērsti katoļticībai. No 16. gadsimta vidus līdz 18. gadsimta sākumam Latvija bija sadalīta starp Poliju – Lietuvu, Dāniju (Kurzemes bīskapija) un Zviedriju. 18. gadsimtā Lielā Ziemeļu kara un Polijas-Lietuvas sadalīšanas rezultātā Latviju anektēja Krievijas Impērija. Pēc 1917. gada Krievijas revolūcijas un Brestļitovskas līguma noslēgšanas Latviju pilnībā okupēja Vācijas impērija, pēc kuras sakāves Pirmajā pasaules karā 1918. gada 18. novembrī tika deklarēta neatkarīga Latvijas Republika. Latvijas brīvības cīņās tās neatkarība tika nosargāta, ko starptautiski atzina 1921. gada 26. janvārī. Otrā pasaules kara sākumā Latviju okupēja Padomju Savienība, pēc tam nacistiskā Vācija, bet kara beigās atkal Padomju Savienība. Latvijas Republika suverenitāti atkārtoti deklarēja 1990. gada 4. maijā, bet neatkarības atjaunošana tika starptautiski atzīta pēc 1991. gada 21. augusta. 2004. gada 29. martā Latvija kļuva par NATO dalībvalsti, 2004. gada 1. maijā par Eiropas Savienības, bet 2014. gada 1. janvārī arī par Eirozonas dalībvalsti. 2016. gada 2. jūnijā Latvija iestājās OECD.

Latviju raksturo krāšņa un bagātīga kultūras dzīve. Koka arhitektūra un greznās jūgendstila ēkas, plašas muzeju halles un pasaules līmeņa mākslinieku uzstāšanās – tā ir tikai daļa no plašā kultūras piedāvājuma, kurā ikviens var atrast ko sirdij tīkamu. Rūpīgi koptas tradīcijas, apvienotas ar vēlmi traukties pēc jauniem un vēl nebijušiem mākslas piedzīvojumiem, padarījušas Latviju par aizraujošu tūrisma galamērķi, kas piesaista viesus no visas pasaules. Izstaigā interaktīvo 360 grādu virtuālo tūri un pārliecinies par to pats (http://www.giraffevisual.com/virtuala-ture/li/latvia.html)!

Reliģija
Tradīcijas – kultūras vērtības
Ēdiens
Brīvais laiks
Rakstura iezīmes
Tautas tērps

image_pdfimage_print
Scroll Up