CV, motivācijas vēstule (kā uzrādīt savas prasmes)

 

CV (Curriculum Vitae) ir rakstiski izklāstīta īsa autobiogrāfija, kurā cilvēkam ir jāuzrāda sava kontaktinformācija, kā arī informācija par savām iemaņām, darba pieredzi un izglītību.

CV ir Tavs pirmais kontakts ar iespējamo darba devēju. CV uzreiz ir jāpiesaista darba devēja uzmanība un jāparāda, kādēļ būtu vērts Tevi aicināt uz darba interviju. Sākotnējā atlasē darba devēji katram CV parasti velta dažas sekundes. Tāpēc ir svarīgi, lai Tavs CV izskatītos profesionāli un atspoguļotu patiesu un darba devējam interesējošo informāciju par Tavām iemaņām un kvalifikāciju. Jo CV ir Tava prezentācija par Tevi pašu un, ja tas būs nevērīgi sastādīts, tad tikai viens cilvēks spēs uzņemties atbildību par to, ka netiek aicināts uz pārrunām vai tamlīdzīgi un tas būsi Tu pats. Tāpēc CV sagatavošanai laiks ir jāvelta rūpīgi, lai izlasot savu CV, pašam būtu atziņa: “Jā, ar viņu es gribētu tikties klātienē un izrunāt viņa darba pieredzi”, protams, būtisks ir arī noformējums un informācijas pasniegšanas valoda un termini.

 

Svarīgākie padomi, rakstot CV:

 • Pievērs uzmanību CV noformējumam
 • Apraksti savas prasmes skaidri un loģiski tā, lai izceltos Tavas priekšrocības. Pievērs uzmanību detaļām gan formā, gan saturā; pareizrakstības, gramatikas un stilistikas kļūdas nav pieļaujamas.
 • Koncentrējieties uz būtisko
 • Pastāv vairāki CV veidi, viens no iedalījumiem ir: Paplašinātais CV (CV var sastāvēt uz 2 līdz vairākām lappusēm, kur bez pamatinformācijas ir detalizēts darba vietu pienākumu izklāsts). Informatīvs CV (CV, kas sastāv no 1-2 lappusēm).
 • Ja Tava darba pieredze ir neliela (jo tikko esi beidzis/-usi skolu vai augstskolu), vispirms apraksti iegūto izglītību, uzsverot prakses vietas.
 • Ja Tev jau ir darba pieredze, tad CV sāc ar savu darbavietu uzskaiti/ aprakstu hronoloģiskā secībā, pirmo norādot esošo vai pēdējo darbavietu.
 • Koncentrējies uz būtiskiem aspektiem savā izglītībā un darba pieredzē, CV neiekļauj konkrētam gadījumam neatbilstošu izglītību un darba pieredzi.
 • Pielāgo CV amatam, uz kuru pretendē.

Pirms nosūti CV darba devējam, pārbaudi, vai tas atbilst izvirzītajām prasībām. Uzsver savas priekšrocības atbilstoši potenciālā darba devēja prasībām. Labas zināšanas par izvēlēto uzņēmumu ļaus veidot CV atbilstoši konkrētajam piedāvājumam. Ielāgo: nemēģini “izpušķot” savu CV ar nepatiesiem datiem, jo rēķinies, ka tie var atklāties intervijas laikā.

 • Raksti skaidri un koncentrēti
  Potenciālais darba devējs novērtēs Tavu CV dažu sekunžu laikā, tāpēc:
  – raksti īsiem teikumiem,
  – koncentrējies uz būtiskajiem aspektiem savā izglītībā un darba pieredzē,
  – nav nepieciešams CV rakstīt par visām darbavietām, kurās esi strādājis, jo lielākoties darba devēju interesē pēdējo desmit gadu profesionālā pieredze,
  – kā arī paskaidro, kāpēc radušies pārtraukumi mācībās vai karjerā.
 • Palūdz vēl kādam izlasīt Tavu CV, kad tas ir gatavs
  Pārbaudi vēlreiz savu CV pēc uzrakstīšanas, izlabo pareizrakstības kļūdas un parūpējies par to, lai CV tiktu izveidots skaidri un loģiski. Palūdz vēl kādam to izlasīt, lai pārliecinātos, ka tā saturs ir skaidrs un viegli saprotams. http://www.cv.lv/content/index.php?id=1034

 

Kā prezentēt savas prasmes

Attīsti savas komunikācijas un prezentācijas prasmes

Attīsti savas komunikācijas un prezentācijas prasmes

 

Motivācijas vēstule

Piesakoties darbam, kopā ar CV ļoti bieži tiek prasīta arī Motivācijas vēstule/Pieteikuma vēstule. Motivācijas vēstule ir dokuments, kurā autors izklāsta un pamato darba devējam vai kādai organizācijai savu atbilstību izvēlētajam darbam. Parasti tā tiek adresēta konkrētam uzņēmumam, norādot konkrēto vakanci ar mērķi demonstrēt potenciālajam darba devējam savu piemērotību un motivāciju sākt darbu.

 • Motivācijas vēstules ievaddaļā – uz kādu vakanci piesakāties, kas jūs ieinteresēja konkrētajā darba piedāvājumā;
 • Galvenajā daļā – paskaidrot, kā Jūsu darba pieredze atbilst darba aprakstā minētajām prasībām un darba devēja vajadzībām; paskaidrot, kā Jūsu iegūtā izglītība un kvalifikācija atbilst aprakstā minētajām prasībām; Jums ir iespēja norādīt savas stiprās puses, sniedzot piemērus;
 • Nobeigums – norādīt savu pieejamību intervijai, kā arī varat izteikt pateicību lasītājam/-ai par viņa/-as veltīto laiku, norādot, ka gaidāt atbildi un pieminot, ka esat pievienojis/-usi CV.

http://www.europass.lv/curriculum-vitae/motivacijas-vestule

Iespēja iemācīties rakstīt motivācijas vēstuli un sagatavoties darba intervijai attālināti  http://www.nva.gov.lv/docs/e_apm.jpg

image_pdfimage_print
Scroll Up