Independence | Nepriklausomybės gavimas

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena yra švenčiama kovo 11 d. Lietuvos valstybė, ilgus metus kentusi Rusijos priespaudą, visomis išgalėmis stengėsi atkurti savo nepriklausomybę. Tam didelį potūmį davė 1988 m. įsteigtas Lietuvos pertvarkymo sąjūdis, kuris siekė ne tik Lietuvos savarankiškumo, bet ir atkurti Lietuvos žmonių taip lauktą Lietuvos nepriklausomybę bei pagaliau ištrūkti iš Rusijos gniaužtų. Šimtai žmonių laisvės siekį parodė 1989 m. rugpjūčio 23 d., kai susikabino rankomis nuo Vilniaus iki Talino, parodydami visam Pasauliui trijų Baltijos šalių solidarumą ir laisvės siekį.

1990 m. kovo 11 d. Respublikos Aukščiausioji Taryba pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atstatymo aktą, kuriame rašoma, kad Lietuva nuo šiol yra nepriklausoma valstybė. Aktą pasirašė LR Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas Vytautas Landsbergis ir kiti Tarybos nariai.

Lietuvos aukščiausioji Taryba, pasirašiusi Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą (Šaltinis: lt.wikipedia.org)

Tačiau Lietuvos valstybei teko išgyventi Sovietų sąjungos atsaką – Lietuvos ekonominę blokadą, mėginimą su vietiniai kolaborantais įvykdyti ginkluotą perversmą Lietuvoje. Sausio 13 dieną sovietai užėmė Lietuvos radijo ir televizijos pastatus. Baisiausia tai, kad žmonės, kovodami už teisę gyventi laisvoje šalyje, praliejo savo kraują laivę gindami nuogomis rankomis prieš ginkuotus sovietus bei jų tankus. Per kruvinus sausio 13 d. įvykius žuvo 14 žmonių, daugybė buvo sužeista.

Akimirka iš sausio 13 d. (Šaltinis:Scanpix)

XXI a. Lietuva, atkūrusi savo nepriklausomybę, stiprino demokratiją, kūrė pilietinę visuomenę, rūpinosi kultūros ir paveldo puoselėjimu. Lietuva integravosi į tokias tarptautines organizacijas kaip Europos sąjunga (2004 m.), NATO (2004 m.), taip sustiprindama saugios ateities ir stabilaus gyvenimo Lietuvoje viltį (Šaltinis: 10 svarbiausių 1991-ųjų sausio įvykių, kuriuos  privalote žinoti, 15min.lt).

image_pdfimage_print
Scroll Up