Main events in Modern History | Pagrindiniai įvykiai

Lietuvos istorija yra begalo įdomi, turtinga nuo jos vardo paminėjimo iki Lietuvos valstybei reikšmingiausių XXI amžiaus įvykių.

1009 m. – pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Lietuvos vardas.

Ištrauka iš Kvedlinburgo analų, kuriuose pažymėta vieta, kurioje minimas Lietuvos vardas Litua (Šaltinis: lt.wikipedia.org)

1253 liepos 6 – valdant karaliui Mindaugui Lietuva tampa valstybe. Karalius Mindaugas laikomas Lietuvos valstybės įkūrėju.

Karalius Mindaugas (Šaltinis: lt.wikipedia.org)

1387 m. –  Lietuva buvo pakrikštyta ir iš pagoniškos šalies tapo krikščioniška. Žemaitija krikštą priėmė vėliau – 1413 m.

Dailininko P. Stachiewicziaus sukurtas paveikslas „Lenkijos karalienė Jadvyga krikštija Lietuvą“ (Šaltinis: Lietuva 1009-2009)

1410 liepos 15 – Lietuvos Žalgirio mūšis. Žalgirio mūšis buvo lemiamo lūžio momentas du šimtmečius trukusiame lietuvių kare su kryžiuočiais. Tai buvo kova dėl išlikimo. Mūšį laimėjo jau pasikrikštijusi ir sąjungą su Lenkija sudariusi Lietuva. Tai lemiama pergalė Lietuvos istorijoje, nes buvo visiškai sutriuškintas Kryžiuočių ordinas. Pergalė sustabdė kryžiuočių agresiją prieš Lietuvą.

Žalgirio mūšis (Šaltinis: lt.wikipedia.org)

1918 vasario 16 – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas. Jono Basanavičiaus pirmininkaujama Lietuvos Taryba Nepriklausomybės aktą pasirašė Vilniuje. Tai vienas svarbiausių Lietuvos istorijoje dokumentų. Šiuo dokumentu visam pasauliui paskelbta, kad atkuriama nepriklausoma, demokratiniais pagrindais sutvarkyta Lietuvos valstybė u sostine Vilniumi (Šaltinis: Lietuva 1009-2009). Įdomus faktas, jog artėjant nepriklausomos Lietuvos šimtmečiui 2017 m. Vokietijos diplomatiniame archyve rastas Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalas lietuvių kalba. Jį aptiko profesorius Liudas Mažylis. 2018 m. vasario 16 d. Lietuva šventė savo nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį.

Lietuvos Nepriklausomybės akto originalas
Laikraštyje „Lietuvos aidas“ paskelbiama apie Lietuvos nepriklausomybę (Šaltinis: lt.wikipedia.org)

1940 – II Pasaulinio karo pražioje Sovietų sąjunga okupavo Lietuvą.

Vilniaus katedros aikštė II pasaulinio karo metu (Šaltinis: Leidykla „Briedis“)

1990 kovo 11 – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas.

Lietuvos nepriklausomybės atstatymo aktas 1990-03-11(Šaltinis: lt.wikipedia.org)

2004 kovo 29– Lietuva tapo NATO nare.

(Šaltinis: Respublika.lt)

2004 gegužės 1 – Lietuva įstojo į Europos Sąjungą.

(Šaltinis: mna.lt)

2007 gruodžio 21 – Lietuva tapo Šengeno erdvės nare.

(Nuotr. aut. Scanpix)

2015 sausio 1 – Lietuvoje įvestas euras.

(Šaltinis: alkas.lt)
image_pdfimage_print
Scroll Up